Google Arama Sonuçlarında Yazar Bilgisi

Birçok blog yazarı yazılarının altında “yazar hakkında” bölümü ekleyerek kendisine dikkat çekmeye çalışıyor. Bu sayede sanal alemde takip edilen bir kişi olmaya çalışıyor.
Peki Google’da sitenizla alakalı bir arama yapıldığında arama sonuçları sayfasında tıpkı blogunuzda olduğu gibi bir “yazar hakkında” bölümüne ne dersiniz? Hangi blog yazarı böyle birşeyi istemezki.
Arama sonuçlarında yazar bilgisi bölümüne sahip olmak için bize gereken sadece bir Google+ profili. Yazımızın devamında iki adımda arama sonuçlarında yazar bilgisi yapmayı ayrıntılı olarak görebilirsiniz…
Şimdi öncelike bir örnek göstermek istiyorum sizlere.
Yukarıdaki ekran alıntısında gördüğünüz Google+‘ın arama sonuçlarındaki bilgi bölümü. Bizde gereken işlemleri yaptığımızda yazar bilgisi arama sonuçlarında tıpkı böyle görünecek.
Şimdi nasıl yapacağımızı anlatalım…
1. Aşama > Google+ Profili Düzenlemesi
Google+ profilimize giriyoruz ve aşağıdaki adımları uyguluyoruz:
> Hakkında > Profili Düzenle > Katılımda bulunduğu siteler > Buraya kendi sitemizi ekliyoruz ve profil düzenlemeye tamamlıyoruz.
Bu adım burada bitti. 2. aşamamıza bakalım…
2. Aşama > Profil Linkini Bloga Yerleştirme
Arama sonuçlarında yazar bilgisi bölümünde kendi profilimiz hakkında bilgilerin görünmesini sağlayabilmek için sitemize Google+ profilimizin linkini yerleştirmemiz gerekiyor. Bu yapmak için:
>Şu adrese gidiyoruz ve kendi profilimiz için bir buton oluşturuyoruz > Kodumuzu sitemizde istediğimiz bir yere yapıştırıyoruz. Mesela ben footer’a yerleştirdim.
3. Aşama > Kontrol Etme
Bütün işlemleri yaptık. Şimdi Google bizim yaptığımız işlemleri kabul etmiş gibimi görünüyor bir bakalım.
>Şu adrese giriyoruz > Site adresimi yazıp kontrol ediyoruz > “Verified: Authorship markup is verified for this page.” yazısını görürsek tamamdır. Bu demek oluyorki yakında arama sonuçlarında Google+ profilimizdeki bilgimiz görünecek. Bunun için biraz beklememiz gerekebilir.

Kaç gün beklersiniz orasını bilemem. Çünkü bende dün yaptım ve hala arama sonuçlarında Google+ profilimdeki bilgiler görünmüyor. 1-2 hafta sonra bilgilerimin görüneceğini sanıyorum. Bekleyelim ve görelim..
Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

2 Yorum Var

  1. Murty

    Eylül 7, 2012 at 3:02 pm

    Şu adrese bu adrese gidiyoruz demisşin, ama linkler yok ortada. Beyin gücü falan mı kullanıyorsun sen url yerine ?

Leave a Reply