Blog Yazarlığı Google İle Başlar

Pek çok blog yazarı, blog yazmaya Google’ın “Blogger” servisi ile başlar. Takip ettiğim bir çok blog yazarı, blog yazarlığına Blogger ile başlamıştır. Ben de öyle!Blog yazmak, bir webmasterlıktır. Webmaster olabilmek için küçük adımlarla başlanır bu işe. Bu işin ilk ayağı Blogger’dır. Gerek kolaylığı, gerek hiç bir sınırı olmaması, derdi olmaması, gerekse de arkasında Google gibi dev bir şirket olması, blog yazmaya başlayacakların dikkatini çeker.

“Birçok alternatif var, neden Blogger?” 
Az öncede dediğim gibi Blogger kolay kullanılabilen bir servistir. Ayrıca ne host derdi vardır nede başka birşey. İstediğiniz kadar, resim yükleyebilir, yazı yazabilirsiniz. Gerçi diğer servislerde böyle ama Blogger’ın arkasında dev Google şirketi var. Ayrıca Blogger servisi tam 13 yıldır hizmette olduğundan, herkes tarafından tanınır ve sevilir.
“Hiç bir eksisi yok mu bu servisin?” 
Kusursuz bir script, program, uygulama vs. vs. yoktur. Mutlaka her yazılımın her servisin bir eksisi vardır. Blogger’ında öyle. Nelermiş bu eksiler bir bakalım şöyle…
-Çok az sayıda eklentisi bulunur.
-Onbinlerce Blogger teması mevcutter ama bir temada olan bir özellik, diğerinde olmaz. Bütün özellikleri kapsayan temalar ise ücretlidir ve birçok kullanıcı tema için para vermez. Bunun yerine ya başka temalar bulur, ya bulduğu temalar üzerinde değişiklik yapar, yada kendisi tam istediği gibi bir tema yapar. Tabii kod bilgisi varsa.
-Kategorileme özelliği yoktur. Sadece etiket özelliği vardır. Kullanıcılar etiket özelliğini kategori olarak kullanmayı başarabiliyorlar. Yazının etiket bölümüne yazıya ait eiketleri değil de, yazıyı göndereceği kategori ismini yazıyor. Bu sayede etiket özellğini yok ederek, kategori özellği getirmiş oluyor Blogger’a.

Şimdilik aklıma gelen eksileri bunlar. Bu servisi kullanarak, sizde Blogger’ın eksikliklerini keşfedebilirsiniz.


“Blogger’dan Sonra?..” 
Kullanıcı, artık Blogger’dan sıkılmış, gördüğü ve takip ettiği diğer blogların hangi servisi kullandıklarını merak etmiştir. Araştırmasından sonra, kendi blogundan daha profesyonel blogların WordPress gibi sistemleri kullandığını öğrenir. Ve hemen WordPress kurarak, Blogger’dan ayrılmak ister. Ama kullanıcı, henüz bu işlerde acemi olduğu için, birilerinin yardımına ihtiyaç duyabilir. Arkadaş çevresinden veya webmaster forumlarından kendisine yardım edecek birini bularak, Blogger’dan WordPress’e geçer.Kullanıcılara ilk başlarda WordPress karışık gelebilir. Çünkü host ve alan adı derdi vardır kullanmaya başladığı serviste. Hadi alan adı neyse, onu alırsın kullanırsın ama host tam bir baş belasıdır. Kimden alacağını, en iyis hangi firmanın olduğunu bilmen yada bilen birilerini bulman gerekir.Kullanıcı yeni kullanmaya başladığı servisitete ustalaşır. Artık kendi temasını yapabilir hale gelir, kendi sorunlarını kendi çözebilir hale gelir. İşte bu kullanıcı, bu noktadan sonra tam bir Webmaster olmuştur. Aslında host ve alan adı satın alıp, kullanmaya başlayınca bu kullanıcı, kendini bir webmaster gibi hisseder. İşte buda webmasterlığın ilk ayağıdır.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

2 Yorum Var

  1. Alparslan Memmedli

    Haziran 28, 2014 at 4:04 pm

    “Blog yazmak, bir webmasterlıktır. ” kelimen bana çok komik geldi ! Webmaster kelimesinin manası,bir çok şey demektir. Site açmak+Seonu düzgün yapılandırma vebmasterliğin bir kısmıdır.

    Webmasterik.com , Alpmblog.blogspot.com

Leave a Reply