Hızlı Okuma Tekniğim

Birkaç gündür uyguladığım hızlı okuma tekniğini sizlere anlatmak istedim.
Hızlı okumanın 7 tekniği vardır. Benim en çok hoşuma giden, bence en kolay olanı ve benimde uyguladığım tek teknik “parmakla takip ederek okuma” tekniği.

Parmakla takip ederek okuma tekniğinde, tıpkı yeni okuma-yazma öğrenmiş ilkokul 1. sınıf öğrencisi gibi satırların altına parmağımızı koyuyoruz ve okuyoruz. Bu tekniğin püf noktaları şunlar; parmağını hızlı hareket ettir ve kelimeleri okuma, sadece bak, hızlı oku, uzaktan oku.

-Bu teknikte, parmağımızı ne kadar hızlı hareket ettirirsek o kadar hızlı okuyoruz. Çünkü satırların altına parmağımızı koyduğumuzda kelimeleri değil, parmağımızı takip ediyoruz.
-Birde kelimeleri okumuyoruz. Sadece bakıyoruz. Kelimeleri siz değil, beyniniz okuyor bu teknikte…

Okumaya ne kadar hızlı başlarsak, aynı tempoda ilerleriz. Okuma hızımız, hızlı okumadaki en önemli husustur.
-Uzaktan okumalıyız. Çünkü; tek bir kelimeye odaklanmamak için ve kelimelere sadece bakarak, bizim değil, beynimizin okumasını sağlayabilmek için uzaktan okumalıyız. “Ne kadar uzaktan?” Bana ilkokul hocam “Kitap okurken kitapla aranızdaki mesafe 30cm olmalı” derdi. Bende o günden bu güne hep 30cm uzaktan okurum.

Ben yazının başındada dediğim gibi bu tekniği birkaç gündür uyguluyorum ve gerçekten çok hızlı okuyup, okuduğumu anlayabiliyorum…
Okulda 15 dakikalık okuma saatinde ben parmağımı kitabın üzerinde gezdirirken ve sayfaları hızlı hızlı çevirip hızlı okuma tekniğimi kullanırken, yanımdaki arkadaş “Ne yapıyorsun!? Öyle kitap mı okunur!?” diyor. Bende ona bunun bir hızlı okuma tekniği olduğunu söylüyorum. Hatta ben, kitabı okumuyor, sadece sayfaları çeviriyor ve parmağımı üzerinde gezdiriyor gibi gösteren bu tekniği kullanırken dersteki hocanın bile bana şaşırarak baktığını görüyorum.

“Bilgisayar kullanırken de mi parmağımızla takip edeceğiz!?”
Hayır. Ben öyle bir şey yapmıyorum :) Parmağımı monitörün üzerinde gezdirmeden, sadece kelimelere bakarak okuyorum. Ve gayette anlıyorum okuduğumu.

Bence sizde kullanın bu tekniği arkadaşlar. Eğer bu tekniği her zaman kullanırsak, ilerideki zamanlarda daha hızlı okuyacağımızı umuyorum.
Herşey, daha hızlı okuyan bir Türkiye için! :D

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

2 Yorum Var

  1. Anonymous

    Ekim 17, 2011 at 4:33 pm

    OWW YEAH! GÜZEL :D

  2. kralizasyon

    Ekim 17, 2011 at 4:38 pm

    Beğendiğinize sevindim Adsız.

Leave a Reply