Blogger SEO Taktikleri

Belki bir çok blogda bu yazı var ama ben yinede yazmak istiyorum…

Blogger’in seo yönünden bazı eksikleri vardır. Biz bu eksikleri sadece birkaç satır kodla tamamlayabiliriz. Bu “seo tektikleri”ni bende kendi blogumda kullanıyorum ve faydasını görüyorum.

SEO ne diyenler olabilir hemen söyleyelim: SEO = Search Engine Optimizasyon yani, arama motorlarının sitenizdeki içeriği kolaylıkla algılamasına ve insanların sizin sitenize – bloğunuza kolayca ulaşabilmesini sağlayan Meta tag kodlarıdır. Genellikle profesyonel web masterlar tarafından uygulanan bu sistem, bloglara da uygulanabilmektedir. Sözü fazla uzatmadan SEO optimasyonuna geçelim.
İlk önce unutmamamız gerek her zaman olduğu temamızın yedeğini bilgisayara kaydediyoruz. Bunun sebebi doğa bilecek herhangi bir database kaybında temamızı kurtarabilelim.

1. Adım : Sitenizde YERLEŞİM seçeniğini tıkladıktan sonra HTML Düzenle seçeneğini tıklıyoruz ve CTRL F yardımı ile aşağıdaki kodu arattırıyoruz.

<b:include data='blog' name='all-head-content'/>
2. adım : Bu kodun hemen altına aşağıdaki kodu yapıştırıyoruz.
 <meta content='SİTE AÇIKLAMASI' name='description'/> <meta content='KEYWORD ETİKET BURAYA' name='keywords'/> <meta content='ADINIZ BURAYA' name='author'/>  

Yapmanız gerekenlerin hepsi bu kadar. Fakat kırmızı olarak yazılan yerleri değiştirmeyi yani kendi sitenize uygun olarak hazırlamayı unutmayınız.

Bu İşlem Bitti. Gelelim 2. İşleme.

Blogger SEO bakımından gelişmiş bir hazır sistemdir. Blogger Title (Başlık)’ı yeterince Google’ın sevdiği şekline getirilmiştir. Blogger sitenize Google’ın sevdiği başlık tiplerini uygulamak için aşağıdaki adımları düzgünce gerçekleştirin.

Blogger sitelerinde normal başlık şu şekildedir.

Site Başlığı: Yazının Başlığı

Google’ın sevdiği başlık tipi

Yazı Başlığı – Site Başlığı

Şimdi bizde aşağıdaki adımları tamamen gerçekleştirdiğimizde Blogger sitemizin başlıklarını SEO bakımından iyi bir konuma getirmiş olacağız.

– Blogunuzun HTML Düzenle bölümüne girin. Şablonunuzun hemen başındaki aşağıdaki kodu bulun.

<title><data:blog.pageTitle/></title>

– Yukarıdaki bulduğunuz kodu şu kodla değiştirin.

<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'><title><data:blog.title/></title><b:else/><title><data:blog.pageName/>-<data:blog.title/></title></b:if>

– Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra şablonunuzu kaydedin.

Yapılacak işlemler bu kadar.

Google Adsense
Bunu Paylaş

Benzer Yazılar

Bir Yorum

  1. Selin Gözde

    Ağustos 2, 2014 at 9:45 pm

    Blogger anneler bu atölye sizin için! blogger anneysen kupon kodu kısmına seo yaz 30tl indirim kazan!

Leave a Reply